Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Silničáři v Plzeňském kraji sypou některé horké silnice pískem

 
sobota, 29. června 2019, 09:44

Silničáři v Plzeňském kraji sypou některé horké silnice drobným pískem. Díky tomu se řidičům nelepí vzlínající asfalt na kola aut a nevytrhávají ho. Písek se zajíždí do asfaltu, který má při vedrech pořád snahu vzlínat nahoru, řekl Radek Šíma, provozní ředitel Správy a údržby silnic Plzeňského kraje (SÚS), která obsluhuje 4600 km krajských komunikací II. a III. třídy. Od minulého týdne už sypou desítky kilometrů.

Posypové vozy se dnes pohybovaly na Plzeňsku například na silnicích u obcí Řenče a Hadačka, ve směru z Vodokrt na Krasavce a na silnici z Nových Mitrovic do Borovna na Rokycansku.

"Už víme přesně, které úseky se 'potí' a jakmile přesáhne teplota vzduchu 30 stupňů, tak sypače vyjíždějí a třeba i preventivně to posypou," uvedl Šíma. Každý rok je to na stejných místech. Silnic, které jsou přesycené asfaltem, a nejsou přikryté nátěrem nebo živičným kobercem, už je málo, zhruba desítky kilometrů. "Jde o staré penetrační makadamy (hrubé kamenivo s výplní), mezi nimiž se asfalt v určitých místech zvedá," řekl.

Pískem se sypou většinou okresní silnice III. třídy. Nejde o dlouhé úseky, jen o určitá místa. "Dříve se penetrace prováděly takovým ručním dávkováním, takže mohlo místně docházet k předávkování asfaltem, a tím pádem to tam leze nahoru," řekl.

Pokud kola asfalt vytrhávají, poruší se povrch vozovky a musí se pak opravovat tryskáním asfaltu a emulze s kamenivem. Jakmile není povrch celistvý, do tělesa silnice teče voda.

Podle Šímy neexistuje žádný předpis, kolik písku sypat, řidiči to berou podle zkušeností a pocitu. "Projedou to a pak tam ještě třeba nazpátek něco přihodí," dodal. Používají se klasické zimní sypače s nástavbami na inertní posyp křemičitým pískem, který SÚS nakupuje jen na léto. Za léto spotřebují v kraji stovky tun. Kvůli tomu, že se provozem vrstva písku zamačkává hlouběji a asfalt znovu vylézá, musí jezdit na dotčené úseky každý den, hned po ranních kontrolních jízdách.

Napsal(a) ČTK

Kam dál?

V červnu 1899 se Plzeň stala pátým městem s tramvajovou tratí

pátek, 28. června 2019, 09:14

První tramvaje se sice v plzeňských ulicích objevily už koncem dubna 1899, na pravidelný provoz elektrické dráhy si ale Plzeňané...

ŘSD zahájilo na okraji Plzně stavbu důležité silnice na Most

pátek, 28. června 2019, 08:21

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo stavbu důležité komunikace na okraji Plzně téměř za 262 milionů korun s DPH. Včetně...

Devátý ročník kampaně Na kole jen s přilbou osloví celou Českou...

středa, 26. června 2019, 08:53

V roce 2018 zemřelo při dopravních nehodách 565 osob. Z celkového počtu usmrcených při nehodách bylo 38 cyklistů, 30 z nich...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.