Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Plzeň vyzkouší nový způsob kontroly placení parkování v centru

 
pondělí, 24. června 2019, 17:30

Nejpozději od února 2020 chce Plzeň v historickém centru města vyzkoušet novou kontrolu placení parkování. V nejexponovanější a nejdražší parkovací zóně A město dodá do 20 parkovacích automatů klávesnice pro zadávání registračních značek. Lustrací značky se pak bude kontrolovat, zda řidič zaplatil správě parkovné. Odpadne tak nasazování a snímání takzvaných botiček. Do budoucna město zvažuje i možnost, že řidiči nebudou muset platit parkovné v automatech, ale přes aplikaci v mobilním telefonu, řekl dnes primátorův náměstek odpovědný za dopravu Michal Vozobule (TOP 09).

"Jako pilotní oblast pro testování nového systému kontroly navrhujeme zónu placeného stání A. V ní je nyní 334 zpoplatněných stání ve smíšeném režimu, tedy parkování s kartou nebo s parkovacím lístkem, a 90 stání v modrých zónách, tedy pouze pro držitele karet, celkem tedy 424 stání. V této zóně půjde v parkovacích automatech zaplatit parkovné jen po předchozím zadání registrační značky," řekl Vozobule. Město tak chce zvýšit počet řidičů, kteří při parkování respektují nastavená pravidla a ceny. V zóně A nyní řidiči platí za 30 minut buď hotově 20 korun nebo při platbě kartou 16 Kč. První hodina stojí 40 nebo 32 korun, druhá hodina 50 nebo 42 Kč a každá další započatá hodina pak 100 nebo 80 korun.

Podle zprávy o parkovacím systému za druhé pololetí 2018, kterou dostali v květnu zastupitelé, respektovalo pravidla placeného parkování v průměru 66 procent řidičů. Zóna A byla loni zaplněna během dne ze 78 procent. Z parkovacích automatů ve všech zónách loni město získalo 41,1 milionu korun, meziročně téměř o 4,2 milionu korun více.

V novém systému správci parkování s tabletem nebo telefonem se speciální aplikací načtou registrační značku a přímo zkontrolují parkovné. U auta, které nebude mít zaplacené parkovné nebo překročí zaplacenou dobu, systém vygeneruje informace a odešle podklady do informačního systému. Městská policie zjistí provozovatele vozu a celý spis se elektronicky odešle na odbor správních činností magistrátu, odkud úředníci pošlou provozovateli auta výzvu k zaplacení. Celý proces skončí buď zaplacením pokuty nebo zahájením správního řízení.

Pokud se nový systém v centru osvědčí, město ho postupně rozšíří i na další placené zóny. Časem by Plzeň chtěla nabídnout lidem možnost platby přes aplikaci v telefonu. "To má výhodu v tom, že člověk, který se zdrží a překročí zaplacené parkovné, nebude muset dobíhat k automatu, ale jen prostřednictvím aplikace si parkovné prodlouží," doplnil Vozobule.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Město představí veřejnosti studii přestavby křižovatky Rondel

pondělí, 24. června 2019, 14:45

Ve středu 26. června se uskuteční od 17 hodin veřejné představení studie Rondel ve Sněmovním sále plzeňské radnice, náměstí...

Ředitel dopravních podniků v Plzni Kraus po 16 letech končí

sobota, 22. června 2019, 09:46

Generální ředitel Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP), pětapadesátiletý Michal Kraus, po 16 letech skončí v čele...

Všichni jezdí připoutaní po celé republice. Dětská soutěž zná vítěze

sobota, 22. června 2019, 08:54

Děti po celé republice kreslily a psaly na téma: "Všichni jezdí připoutaní". Slavnostní vyhlášení celorepublikové soutěže...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.