Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

ŘSD začíná znovu projektovat stavbu obchvatu Babylonu u Domažlic

 
sobota, 15. června 2019, 10:16

Plzeňská oblast Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začne od července znovu projektovat obchvat Babylonu na Domažlicku na mezinárodní silnici I/26 z Plzně na hraniční přechod Folmava. Obchvat vyvede tranzitní dopravu mimo obec. Na současné úzké komunikaci, kde trvale roste provoz na současných 8200 vozů denně, se často stávají vážné nehody. Po 5,7 km dlouhém obchvatu, jehož náklady se odhadují na 710 milionů Kč, volají 35 let řidiči i místní, kteří chtějí v obci klimatické lázně. Dokončuje se změnová dokumentace pro územní rozhodnutí, řekl náměstek Miroslav Blabol.

"Mimoúrovňová křižovatka uprostřed úseku má nový tvar a dodělávali jsme předjížděcí pruhy. ŘSD dále vyzvalo projektanta, který zpracovává dokumentaci pro stavební povolení, aby od 1. července pokračovaly práce na projektu," řekl Blabol. Dokumentace by měla být projednána letos. Poté začne technická příprava pro stavební povolení, výkupy pozemků a další. Stavba by měla začít na jaře 2022.

Nejnebezpečnějšími úseky jsou úzká silnice podél hráze Černého rybníka a železniční přejezd, obojí před obcí.

ŘSD získalo územní rozhodnutí po velmi dlouhém řízení už v roce 2011. Tehdy se příprava stavby zastavila, protože nevyšla ekonomická návratnost ani u jedné z navrhovaných variant. O pět let později, kdy akreditovaná firma ze sčítání zjistila růst dopravy o 70 procent, ŘSD přepočítalo efektivitu stavby, která po letech vyšla. Předloňské zjišťovací řízení potvrdilo, že stavba nemá významný vliv na životní prostředí a byl zpracován geotechnický a biologický průzkum. Stavba je schválená centrální komisí ministerstva dopravy.

Na obchvatu bude pět mostů a tři křižovatky. Povede od autobusové zastávky Domažlice-Havlovice-Valcha, tedy od přeložky Draženov-Havlovice, k obchvatu České Kubice, tedy ke křížení s krajskou silnicí II. třídy. Podle rekreační obce s 310 obyvateli zajistí obchvat více turistů i investorů do cestovního ruchu. Babylon by se díky vyvedení dopravy mohl po 85 letech znovu stát klidovou a ozdravnou zónou. Obcí vedou cyklostezky, naučné a pěší cesty pro nordic walking.

Napsal(a) ČTK | Foto ŘSD

Kam dál?

Elektrokola a jejich využití? Pozor na rychlost

čtvrtek, 13. června 2019, 10:37

Elektrokola se u nás i ve světě stávají více a více populárnější pro všechny kategorie cyklistů. Co víme o bezpečnosti při jízdě...

V Plzni začala stavba další etapy východního okruhu

středa, 12. června 2019, 16:22

Ve středu 12. června byla slavnostně zahájena stavba čtyřproudé silnice I/20 a II/231 v Plzni – úsek Plaská – Na Roudné –...

Řidič pracovního stroje potrhal elektrické vedení. Nehodu šetří...

středa, 12. června 2019, 12:04

Kuriózní nehodu vyšetřují od úterního odpoledne dopravní policisté. Ti společně s hasiči vyjížděli do Kvíčovic, kde poblíž...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.