Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Plzeň schválila financování městské hromadné dopravy na 10 let

 
středa, 5. června 2019, 14:17

Zastupitelé Plzně schválili financování městské hromadné dopravy na příštích deset let. Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) tak vědí, kolik peněz dostanou od města v příštích letech. Mohou si podle toho zařídit své budoucí financování, hlavně nákup nebo modernizaci vozidel a rekonstrukce tramvajové vozovny na Slovanech, řekl radní pro ekonomiku a majetek David Šlouf (ODS).

"Základní ideou bylo nastavit takzvanou kompenzaci neboli úhradu prokazatelné ztráty, která pokrývá objednávku Plzně tak, aby dopravní podniky věděly s čím mají počítat a mohly si podle toho zařídit své budoucí financování," řekl Šlouf. Podle něj si PMDP chtějí na nové vozy a vozovnu půjčit od Evropské investiční banky 50 milionů eur (téměř 1,3 miliardy korun). "A Plzeň musí přesně říct, za jakých okolností, a to je ten finanční rámec," řekl. Město bude podle Šloufa dále objednávat 15,2 milionu takzvaných vozokilometrů za rok a po dokončení stavby tramvajové trati na Borská pole, což má být koncem roku 2020, o 280 tisíc kilometrů ročně více, což už je v rámci zahrnuté.

Podle náměstka primátora Michal Vozobuleho (TOP 09) dává rámec financování skutečnou představu o úhradách města a PMDP je s ním spokojené. "A zároveň nebrzdí to, abychom veřejnou dopravu podporovali jako dosud," uvedl.

Úhrada prokazatelné ztráty, kterou platí město své firmě z rozpočtu, činí letos 993 milionů korun a příští rok vzroste na 1,07 miliardy korun. Téměř 60 milionů z toho bude tvořit nárůst mezd podle kolektivní smlouvy. V roce 2023 vzroste úhrada o odpisy ve výši 50 milionů korun, protože se do odpisů začne promítat nová vozovna na Slovanech. Dosud činí odpisy 280 milionů Kč.

PMDP chtělo podle Šloufa více peněz, ale město nakonec schválilo rozumný kompromis, na nějž je připraven městský rozpočet a neomezí výkon a kvalitu služeb. Po schválení rámce bude roční úspora rozpočtu 100 až 170 milionů korun proti původním nárokům PMDP.

Město podle Šloufa hradí firmě odpisy v plné výši v úhradě prokazatelné ztráty. Z nich budou PMDP platit splátky a úroky úvěrů a kupovat nové vozy. "Majetek generuje odpisy a z nich se generuje cash flow, které zůstává firmě jako volné peníze," řekl.

Napsal(a) ČTK | Foto PMDP

Štítky ČR, MHD, správa, rozpočet, Plzeň,

Kam dál?

Dobřany zakážou vjezd nákladních aut na místní komunikace

sobota, 1. června 2019, 12:58

Šestitisícové Dobřany na Plzeňsku zakážou od 17. června vjezd nákladních aut na své místní komunikace. Od pondělí začnou...

VIDEO: Je porušení soustředění na jízdu a tím zvýšení reakční doby...

sobota, 1. června 2019, 09:48

U kterého typu dopravní nehody je rychlá reakce řidiče nejdůležitější? Zvyšuje prodloužená reakční doba počet fatálních nehod v...

Plzeň trápí souběh staveb silnic, omezit ho má speciální software

úterý, 28. května 2019, 19:09

Současný souběh řady silničních staveb, které komplikují dopravu v Plzni, donutil radnici vyvíjet systém, který by stavby...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.