Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dobřany zakážou vjezd nákladních aut na místní komunikace

 
sobota, 1. června 2019, 12:58

Šestitisícové Dobřany na Plzeňsku zakážou od 17. června vjezd nákladních aut na své místní komunikace. Od pondělí začnou instalovat desítky zákazových značek. Město tím chce zvýšit bezpečnost a šetřit své silnice. Zároveň na nich omezilo rychlost na 30 kilometrů za hodinu. Novinářům to řekla místostarostka Lenka Tomanová (Aktivní Dobřany).

Vjezd bude povolen pouze v pracovní dny a v sobotu dopoledne pro zásobování. Řidiče bude pokutovat městská i státní policie.

"Minulý čtvrtek už to (městská vyhláška) nabylo právní moci a nejpozději od 17. června budou desítky značek po celém městě. Od pondělí 3. června začneme betonovat patky," řekla Tomanová.

Omezení rychlosti je podle starosty Martina Sobotky (Aktivní Dobřany) vedlejším efektem. Hlavním záměrem bylo nepouštět do města nákladní vozy. "Proč mají jezdit po našich silnicích, když my je platíme, opravujeme, ale ze silniční daně u nás neskončí ani haléř," řekl.

Město je kompletně pokryté čtyřmi zónami od krajských komunikací dovnitř. Rozděluje je průtah od Plzně. Napravo od něj, tedy v centru a na sídlišti Pančava, bude platit zákaz pro vozy nad 3,5 tuny a do dalších částí města nebudou smět žádná nákladní vozidla.

Město chce novým opatřením také vytěsnit desítky kamionů, které parkují na betonové ploše v bývalých kasárnách. Podle místostarostky by přitom mohly stát na veřejném parkovišti u velkoskladu Penny Marketu. "Ale řidiči jsou pohodlní a zajedou si co nejblíže do středu města," uvedla Tomanová. Ta už v roce 2015 vypátrala všechny majitele vozů, kteří tam parkovali, a dopředu jim oznámila, ať si hledají náhradní místa. "To je dobře, protože teď je tam více bydlení a zóna se rozrůstá. Odstavené kamiony tam nepatří," dodal Sobotka. Soukromý developer tam nyní připravil další pětihektarovou zónu pro bydlení a prodává pozemky.

Dobřany už loni v září po tříletém snažení zakázaly jízdu kamionů nad 12 tun po hlavním průtahu, tedy po krajské silnici druhé třídy. Přes město si zkracovali cestu řidiči, kteří měli jet po silnicích první třídy a dálnici D5. Těžká nákladní doprava podle čerstvého dopravního průzkumu firmy EDIP klesla na hlavním tahu o 60 procent. "Došlo k výraznému poklesu hlavně u kamionů. Další snížení zátěže nákladní dopravou přinese omezení jejího vjezdu na místní komunikace," dodala Tomanová.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

VIDEO: Je porušení soustředění na jízdu a tím zvýšení reakční doby...

sobota, 1. června 2019, 09:48

U kterého typu dopravní nehody je rychlá reakce řidiče nejdůležitější? Zvyšuje prodloužená reakční doba počet fatálních nehod v...

Plzeň trápí souběh staveb silnic, omezit ho má speciální software

úterý, 28. května 2019, 19:09

Současný souběh řady silničních staveb, které komplikují dopravu v Plzni, donutil radnici vyvíjet systém, který by stavby...

Při nehodě dvou aut u Plas zemřela starší žena

úterý, 28. května 2019, 16:59

Při nehodě dvou osobních aut u Plas na severním Plzeňsku dnes zemřela starší žena, několik dalších lidí utrpělo zranění....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.