Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zimní údržba v Plzeňském kraji byla průměrná, vyšla na méně než čtvrt miliardy

 
pátek, 10. května 2019, 07:47

Zimní údržba v Plzeňském kraji patřila v uplynulé sezoně z hlediska nákladů k průměrným. Silničáři na ni vydali téměř 210 milionů korun, o 660 tisíc méně než loni. Spotřeba posypových materiálů i většina dalších položek se ale zvýšily. Novinářům to řekl mluvčí kraje René Zeithaml. Náklady za zimní údržbu byly nižší také kvůli tomu, že se v březnu oteplilo a zásahů bylo málo.

"Jedinou výrazně nižší položkou celkové částky byla pohotovost. Loni bylo odpracováno téměř 311 tisíc hodin pohotovosti v celkové částce 81,6 milionu korun. Letos to bylo pouze 268 800 hodin pohotovosti, a to za 68,3 milionu korun," uvedl.

Nejvíce výjezdů měli silničáři v lednu. Kvůli špatnému počasí, kdy se v nárazových větrech tvořily závěje, byl problém silnice rychle odklízet. Další komplikaci tvořily popadané a polámané stromy na vozovkách.

Spotřeba posypových materiálů se proti předchozí sezóně mírně zvýšila na více než čtyři miliony litrů solanky, 20 354 tun soli, 13 206 tun drtě a 3880 tun ostatního inertního posypu. SÚS měla před zimou plné sklady soli o kapacitě 23 900 tun a 21 000 tun inertních materiálů.

Kraj spravuje 4616 kilometrů svých silnic II. a III. třídy a 960 mostů, podle osmileté smlouvy s Ředitelstvím silnic a dálnic také 416 kilometrů silnic I. tříd. SÚS obsluhovala se 123 sypači 115 okruhů, z nichž 79 bylo ošetřovaných chemickým posypem, tedy solí, a dále 36 inertních okruhů, kde se využívá jemná drť, písky a struska. Pro případ kalamitních situací pracuje na smlouvu 70 externích dodavatelů, většinou vybavených traktory a pluhy, kteří na pokyn dispečera vyjíždí jako výpomoc.

Zimní údržbu zajišťovalo v této sezoně v kraji 336 řidičů a 54 dispečerů z celkového počtu 578 pracovníků SÚS. Zatím nejvíc zaplatil kraj v zimě 2009/2010, kdy vydal 237 milionů Kč, nejméně v roce 2014/2015, a to 140 milionů Kč.

Napsal(a) ČTK | Foto Lenka Dvořáková

Kam dál?

Rooseveltův most projde rozsáhlou opravou, ta omezí dopravu

úterý, 7. května 2019, 18:08

Rooseveltův most spojující čtvrť Roudnou s centrem Plzně projde kvůli zhoršenému stavu mostní konstrukce rozsáhlou opravou....

Policie u Kařezu dopadla řidiče, který ujel německé policii

pondělí, 6. května 2019, 15:17

Policie dnes před 13:30 dopadla po rozsáhlé pátrací akci osmadvacetiletého řidiče bílého osobního automobilu BMW X6. Dnes po 7:00...

Plzeňský kraj očekává výrazně méně peněz od SFDI na opravy silnic

pondělí, 6. května 2019, 13:36

Plzeňský kraj letos očekává výrazně méně peněz od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na opravy svých silnic druhé a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.