Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Plzeňský kraj očekává výrazně méně peněz od SFDI na opravy silnic

 
pondělí, 6. května 2019, 13:36

Plzeňský kraj letos očekává výrazně méně peněz od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na opravy svých silnic druhé a třetí třídy. Zatímco v minulých čtyřech letech dostával od státu téměř 300 milionů korun, letos očekává jen mezi 100 až 150 miliony Kč. Novinářům to řekl náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN), který s tím seznámil starosty Tachovska. Kraj má přitom kompletně připravené stavby za 500 milionů korun.

Vláda minulý týden schválila čtyři miliardy korun krajům na opravy silnic druhé a třetí třídy, tedy stejně jako dával stát v minulých letech. Ze SFDI a rozpočtové rezervy dostanou ale podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) "jen" dvě miliardy korun, další dvě miliardy by měly získat z evropských peněz.

Čížek potvrdil, že SFDI poskytne krajům pouze dvě miliardy korun. "S tím, že nám bylo předběžně řečeno, že bude nějakým způsobem posílena alokace (objem peněz) v evropském programu IROP o dvě miliardy," uvedl. Podle Čížka se hovoří o tom, že buď bude posílena výzva na silnice, nebo bude otevřena jiná výzva. Podle náměstka to ale není jisté, a pokud se to podaří, tak by se na tyto peníze čekalo několik měsíců, protože u dotací EU je úplně jiný režim financování.

"V Plzeňském kraji bylo v roce 2010 v havarijním nebo nevyhovujícím stavu 52 procent všech silnic," řekl náměstek. V roce 2017 už to byla, díky dotacím EU, krajským výdajům i penězům SFDI, pouze třetina a loni a letos, kdy kraj opět investuje velké sumy, se to zase o něco zlepší. Pokud ale nebudou peníze ze SFDI nebo jich bude méně, začne se stav zhoršovat.

"Už léta chceme, aby se zhruba ty čtyři miliardy korun s valorizací dávaly systémově na silnice II. a III. třídy každý rok. Aby to nebyl žádný dárek od státu, ale část daně, kterou platí každý motorista z benzinu," uvedl. SFDI podle Čížka toto systémové řešení jako návrh připravil, ale odmítlo ho ministerstvo financí.

Čtyři miliardy korun na opravy silnic nižších tříd loni na podzim slíbila vláda. Kraje s nimi počítaly a zahrnuly je do svých plánů. Zatím ale nevědí, kolik dostanou, a nemohou vypisovat soutěže na dodavatele. Kraje mají ve správě 49 tisíc kilometrů silnic druhé a třetí třídy, stát vlastní asi 7000 km dálnic a silnic první třídy. Podle předsedkyně Asociace krajů Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) dá stát letos na opravy svých silnic a dálnic zhruba 40 miliard korun, kraje vynaloží ze svých rozpočtů na opravy svých silnic osm miliard. Krajům navíc patří 12 tisíc zhruba z 15 tisíc mostů v ČR, jejichž opravy jsou nákladné.

Napsal(a) ČTK | Foto Jan Luxík

Kam dál?

Obce na trase z Plzně do Brd připravují novou cyklotrasu

sobota, 4. května 2019, 10:29

Města a obce na trase mezi Plzní a Brdy připravují asi 37 kilometrů dlouhou nadregionální cyklotrasu. Plzeňský kraj ji chápe jako...

Řidič s nákladním vozidlem havaroval, převrátil se do příkopu

pátek, 3. května 2019, 12:49

První květnový den vyjížděli záchranné složky do obce Horšov k dopravní nehodě nákladního automobilu. Čtyřiačtyřicetiletý řidič...

Matematici pomohou Plzeňskému kraji k úsporám při zimní údržbě

pátek, 3. května 2019, 07:54

Matematici zpracovali pro silničáře Plzeňského kraje optimalizaci zimní údržby silnic, měla by uspořit až deset procent nákladů....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.