Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Obce na trase z Plzně do Brd připravují novou cyklotrasu

 
sobota, 4. května 2019, 10:29

Města a obce na trase mezi Plzní a Brdy připravují asi 37 kilometrů dlouhou nadregionální cyklotrasu. Plzeňský kraj ji chápe jako prioritu a dává na ni letos nejvíce dotací. Měla by být hotová příští rok. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek (STAN), který je zároveň místostarostou Spáleného Poříčí. Podle něj už nebudou muset cyklisté jezdit po silnici první třídy na Rožmitál a Příbram.

Krajští radní schválili v pondělí dotace v jednotkách milionů korun na stavbu několika úseků - ve Spáleném Poříčí, z Hořehled do Číčova a v Nezvěsticích a na ně navazující části. "Do Brd se to letos konečně rozběhlo. Města a obce od Nezvěstic po Číčov žádají o dotace z ITI (evropský program), SDFI (Státního fondu dopravní infrastruktury) nebo od kraje," uvedl Čížek. Peníze chtějí Nezvěstice, Žákava a Spálené Poříčí.

Podle Čížka by se mohla v ideálním případě letos podařit polovina trasy od Nezvěstic k Číčovu po začátek Brd. "Bohužel tam ale máme úsek ze Starého Plzence do Šťáhlav, kde se pořád nemohli domluvit na trasách a požádali o prodloužení projektové dokumentace do příštího roku," uvedl. Podle náměstkyně hejtmana Ivany Bartošové (Koalice pro Plzeňský kraj) měli neproveditelnou studii, ale teď už je projekt hotový. Podle Čížka se loni v říjnu podařila dotáhnout cyklistická linie z centra Plzně přes Lobzy, Božkov a Koterov do Starého Plzence a hotové jsou části ve Spáleném Poříčí. "Ostatní se dostali do fáze, že žádají o peníze a mají stavební povolení, což je to nejtěžší," řekl.

Podle starostky Starého Plzence Vlasty Dolákové (BEZPP) by měla být hotová stezka přes městečko až do katastru obce Šťáhlavy příští tok, stejně jako celá cyklotrasa do Brd.

Kraj by chtěl podle plzeňského hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD) cyklotrasu do Brd příští rok dostavět. "Minimálně zahájit dostavbu všech chybějících úseků," uvedl. Hodně se jich bude dělat letos z krajských i státních peněz.

Cyklostezka do Brd se připravuje od ledna 2016, kdy byl bývalý vojenský prostor zpřístupněn turistům a vznikla CHKO Brdy. Turistický ruch je od té doby určitě větší, v okolí Spáleného Poříčí asi o 30 procent, řekl Čížek.

Napsal(a) ČTK | Foto Jan Luxík

Kam dál?

Řidič s nákladním vozidlem havaroval, převrátil se do příkopu

pátek, 3. května 2019, 12:49

První květnový den vyjížděli záchranné složky do obce Horšov k dopravní nehodě nákladního automobilu. Čtyřiačtyřicetiletý řidič...

Matematici pomohou Plzeňskému kraji k úsporám při zimní údržbě

pátek, 3. května 2019, 07:54

Matematici zpracovali pro silničáře Plzeňského kraje optimalizaci zimní údržby silnic, měla by uspořit až deset procent nákladů....

FOTO, VIDEO: Smržovské tanky se cestou do Plzně srazily s autobusem,...

čtvrtek, 2. května 2019, 20:31

Dnes odpoledne došlo na Pražském okruhu ke srážce kamionu převážejícího tanky z Muzea obrněné techniky Smržovka s autobusem...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.