Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Jen málo stačí pro záchranu života. Proč to ale nefunguje?

 
čtvrtek, 2. května 2019, 10:15

Raději ujedou, než aby pomohli? Proč? Bojí se postihu za nehodu, kterou zavinili. O kom je řeč? O tisících bezohledných viníků dopravních nehod, kteří raději od nehody ujeli, než aby pomohl zraněným. Nevinné oběti dopravních nehod v takových případech samy bojují o svůj život a jsou odkázány jen a pouze na sebe.

V loňském roce došlo na našich silnících ke 104 764 nehodám a od neuvěřitelných 17 872 z nich viníci ujeli. Vyplývá to z policejní statistiky, podle kterých při těchto nehodách přišlo loni o život 10 lidí, těžce zraněno bylo 45 osob a lehce 614 osob. V průměru tak každý týden odjel viník od nehody s následky na životech a zdraví!

Lidský život nic nenahradí. Stejně tak těžká zranění velmi často oběti poznamenají na celý život. Například britský Červený kříž uvádí, že jedním z nejčastějších důvodů úmrtí obětí dopravních nehod je udušení. Po čtyřech minutách bez pomoci hrozí osobám se zástavou srdeční či dýchacími potížemi smrt. Každá minuta váhání pak snižuje šanci na záchranu o 10 procent. Pokud viník od nehody ujede a kolem není nikdo, kdo by zraněným poskytnul první pomoc, moc šancí na záchranu obětem nezbývá. 

Projekt „Člověk vs. silnice II“ se čtyřmi spoty chytlavou formou snaží upozornit na typické příčiny dopravních nehod. Jeho cílem je prostřednictvím vtipu a nadsázky dovést sledující k zamyšlení se nad vlastním i cizím chováním v silničním provozu. Projekt je komunikován prostřednictvím sociálních sítí a na webovém portálu nebezpecnesilnice.cz. Vtipné pojetí hlavní postavy Bergera Grillského ztvárnil herec Karel Zima. Generálním partnerem projektu je pojišťovna Kooperativa.

Statistiky dopravních nehod každoročně dokazují, že zdaleka ne každý je ochoten poskytnout pomoc zraněným při dopravních nehodách. Jedna z příčin nedání první pomoci zraněnému a nezavolání záchranky může být šok, ale také bezradnost. „V Evropě trvá 8 až 15 minut, než po oznámení dorazí odborná pomoc. Role laických zachránců je tak nezastupitelná. I proto neustále propagujeme a doporučujeme nejrůznější kurzy první pomoci, které pomůžou v případě jakékoliv nehody se včas zorientovat a pomoci případným obětem,“ vysvětluje Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.

„A protože mobilní telefon máme téměř všichni, doporučujeme též mobilní aplikaci ZÁCHRANKA, díky které přivoláte zdravotnickou záchrannou službu nebo horskou službu stiskem jednoho tlačítka. Touto aplikací odešlete záchranářům svou polohu a další důležité informace,“ uvedla Stanislava Jakešová z Týmu silniční bezpečnosti.

Při dopravní nehodě

  • zajistíme místo dopravní nehody
  • zavoláme na tísňovou linky 155, nebo použijeme aplikaci Záchranka
  • ošetříme zraněné

Jak postupovat při první pomoci?

  • U zraněných hodnotíme, nakolik jsou při vědomí. Dále se přesvědčíme, zda dýchají či nemají s dýcháním potíže. Pozornost věnujeme též známkám silnějšího krvácení či příznakům jiného vážného poškození zdraví.
  • Pokud je zraněný v bezvědomí a nedýchá nebo nedýchá normálně, je potřeba zahájit srdeční masáž. Položíme zraněného na záda na pevný podklad. Začneme stlačovat hrudník oběma rukama s nataženými pažemi, a to frekvencí 100x – 120x za minutu. Hrudník stlačujeme do hloubky 5 až 6 cm. Zkušenější zachránci mohou srdeční masáž kombinovat s umělým dýcháním. V takovém případě kombinujeme masáž srdce s umělým dýcháním, a to v poměru 30 stlačení hrudníku ku dvěma vdechům. Resuscitujeme do příjezdu odborné pomoci.
  • Pokud je zraněný v bezvědomí, ale dýchá, držíme záklon hlavy a do příjezdu odborné pomoci pravidelně kontrolujeme, zda dýchá bez problémů. V opačném případě ihned zahájíme resuscitaci.
  • Pokud zraněný masivně krvácí, je nutné krvácení ihned stavět tlakem přímo v ráně. Nezapomene na použití ochranných rukavic.

Tisková zpráva

Kam dál?

Po mostě přes přehradu Hracholusky projel po devíti měsících vlak

úterý, 30. dubna 2019, 18:13

Po novém železničním mostě přes přehradu Hracholusky na Plzeňsku projel dnes kolem 17:15 po devíti měsících první vlak. Na...

V Plzni začala rekonstrukce a úpravy větší části Mohylové ulice

pondělí, 29. dubna 2019, 11:19

V Plzni dnes začala rekonstrukce části Mohylové ulice za 92 milionů korun včetně DPH. Bude uzavřená. Po frekventované krajské...

Plzeňský kraj díky dotacím EU značně zlepšil kvalitu svých silnic

neděle, 28. dubna 2019, 13:05

Plzeňský kraj díky dotacím EU výrazně zlepšil kvalitu svých silnic druhé a třetí třídy. Před 15 lety byl stav silnic z dnešního...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.