Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Plzeňský kraj díky dotacím EU značně zlepšil kvalitu svých silnic

 
neděle, 28. dubna 2019, 13:05

Plzeňský kraj díky dotacím EU výrazně zlepšil kvalitu svých silnic druhé a třetí třídy. Před 15 lety byl stav silnic z dnešního pohledu katastrofální, řekl náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN). Evropské dotace v Plzeňském kraji šly za 15 let od vstupu do EU nejvíce právě do dopravních staveb.

"Pokud srovnáme roky 2010 a 2017, tak v roce 2010 bylo v havarijním nebo nevyhovujícím stavu (nejhorší známky 4 nebo 5) zhruba 52 procent všech krajských komunikací. To byly prostě rozbité silnice," řekl Čížek. V roce 2017 už to byla jen třetina a loni a letos kraj opět investuje velké sumy a stav se opět o něco zlepší.

"Unie nám i obcím v silnicích zásadně pomohla," uvedl Čížek. Další peníze na ně vydává kraj ze svého rozpočtu a v posledních letech pomáhá také Státní fond dopravní infrastruktury.

Příhraniční Tachovsko, které mělo před vstupem do EU nejhorší silnice v kraji, je teď nejlepším ze sedmi jeho okresů. Podíl havarijních a nevyhovujících silnic je tam "jen" téměř 25 procent. "Vidím ještě trochu problém na dvou důležitých delších trasách Stráž-Bor (6 km) a Planá-Lestkov (11 km) a vše ostatní už jsou jen velmi krátké úseky, které se buď doopraví anebo se dají dělat jinými technologiemi," uvedl Čížek.

Na Tachovsko šlo loni z krajských peněz přes 160 milionů korun, letos to má být za 121 milionů korun. "K tomu dáme ještě peníze ze SFDI a dále se tam realizují ještě dvě velké stavby, a to silnice Pernolec-Přimda za 80 milionů korun z peněz EU a přivaděč ve směru od Plané na dálnici D5, který investuje státní ŘSD za 95 milionů korun," řekl.

Čížek doufá, že v novém plánovacím období od roku 2021 bude kraj opět čerpat dotace na silnice. "Letos chceme dodělat strategii silniční sítě, aby mohly být už o rok později připravené stavby. Od řady obcí už jsme dostali požadavky a podklady," dodal.

Napsal(a) ČTK | Foto Jan Luxík

Kam dál?

Řidička nezvládla řízení a otočila své auto přes střechu

čtvrtek, 25. dubna 2019, 11:15

Dvaadvacetiletá řidička Peugeotu 106 jedoucí ve směru od Kanic na Lštění včera po sedmé hodině večerní nezvládla řízení a...

Bor u Tachova chystá osvětlenou cyklostezku do průmyslové zóny

úterý, 23. dubna 2019, 11:16

Bor na Tachovsku připravuje osvětlenou cyklostezku z Boru na Novou Hospodu do CTParku, druhé největší průmyslové zóny v Plzeňském...

Obce v Plzeňském kraji nechtějí zpoplatnění dvou silnic I. třídy

neděle, 21. dubna 2019, 13:00

Města a obce v Plzeňském kraji nesouhlasí s plánovaným zpoplatněním některých silnic první třídy. Stát chce od ledna 2020 zavést...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.