Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Asi 130 věřitelů chce po výrobci nářadí Pilsen Tools přes 100 milionů korun

 
úterý, 8. října 2019, 11:34

Zhruba 130 věřitelů firmy Pilsen Tools, která je od konce července v úpadku, přihlásilo pohledávky za více než 100 milionů korun. Není to přesné číslo, ještě chodí nějaké další, řekl dnes insolvenční správce podniku David Jánošík. Plzeňský výrobce nářadí, nástrojů a přesných kovodílů, který měl před úpadkem 140 lidí, má teď zhruba 60 zaměstnanců, jimž vyplácí mzdy.

"Firma zeštíhlila, nechaly se jen provozy, které jsou výdělečné a uživí se. Část výrobních prostor se pronajala," uvedl Jánošík. Současná výroba už podle měj negeneruje ztrátu. V provozu jsou kalírna a obráběcí stroje. "Dělají jen menší a krátkodobé zakázky," řekl. Firma zatím nemůže rozprodávat zbytný majetek.

Současným zaměstnancům podnik nic nedluží. "Dluží nějaké mzdy za dobu před úpadkem, ale tam to z velké části vyrovnal úřad práce. A teď ty peníze dlužíme úřadu práce," řekl.

O tom, co dál s firmou, rozhodne schůze věřitelů ve středu 20. listopadu od 9:00 u Krajského soudu v Plzni. Přezkoumá přihlášené pohledávky, bude hlasovat o řešení úpadku a volit věřitelský výbor. Soud už 27. září jmenoval prozatímní věřitelský výbor, v němž jsou zástupci Československé obchodní banky, Šmeralu Brno a České správy sociálního zabezpečení. Toto složení mohou věřitelé na své schůzi potvrdit, nebo zvolí výbor nový.

Pilsen Tools, dřívější Škoda Nářadí, na sebe podal návrh na insolvenci před třemi měsíci. "Firma není schopná dosáhnout stavu, kdy bude její výroba rentabilní," uvedl v návrhu právní zástupce podniku Marian Franc. Podnik nemá volné prostředky na zaplacení závazků, nenašel strategického partnera a vlastníci odmítli firmu dál financovat. Firma soud sdělila, že dluží 33 milionů korun a má pohledávky 17 milionů Kč. Nemovitosti má v zástavě ČSOB, u níž má úvěry 69 milionů Kč na provoz a investice.

Jednatel Michal Štilip, který je ve funkci června, požádal soud, aby v co nejkratší době rozhodl o konkurzu. "Nejsme schopni továrnu bez cizího kapitálu provozovat," řekl tehdy. Vlastníkem 70procentního podílu je 72letá Švýcarka, tři čeští společníci mají po deseti procentech.

"Reorganizaci zatím nikdo nenavrhuje, ani věřitelé, ani společníci. Takže v tuhle chvíli to zatím vypadá na konkurzní řešení," dodal Jánošík.

Napsal(a) ČTK | Foto Pilsen Tools

Kam dál?

Lidé v Plzeňském kraji vytřídili v prvním pololetí 50,7 tuny baterií

úterý, 8. října 2019, 10:06

Lidé v Plzeňském kraji vytřídili v prvním letošním pololetí k recyklaci 50 723 kilogramů baterií a akumulátorů. Ve srovnání se...

Výrobce kol Favorit potřetí zkrachoval, zůstaly dluhy

pondělí, 7. října 2019, 10:36

V Rokycanech už potřetí skončila výroba legendárního českého kola Favorit. Po dvou předchozích bankrotech zkrachovala také firma...

Prazdroj dokončil v Plzni instalaci dvaceti tanků za 290 milionů korun

neděle, 6. října 2019, 14:27

Plzeňský Prazdroj dokončil instalaci 20 cylindrokónických tanků pro výrobu piva Pilsner Urquell. Jde o investici za 290 milionů...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.