Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Prazdroj dokončil v Plzni instalaci dvaceti tanků za 290 milionů korun

 
neděle, 6. října 2019, 14:27

Plzeňský Prazdroj dokončil instalaci 20 cylindrokónických tanků pro výrobu piva Pilsner Urquell. Jde o investici za 290 milionů korun. Největší český pivovar dnes zprovoznil druhý blok deseti ležáckých tanků za 170 milionů. Už loni instaloval deset stejných nádob na kvašení. Pivovar tak zvýšil kapacitu kvašení a ležení piva o 500 tisíc hektolitrů za rok, řekla jeho mluvčí Jitka Němečková.

"Investice navazovala na rozšíření varny Pilsner Urquell. Pivovar reaguje na zvyšující se zájem o pivo v ČR i v cizině," dodala. Kapacitu výroby piva Pilsner Urquell Prazdroj loni v červnu zvýšil téměř o třetinu. Nová technologie stála 280 milionů Kč, z toho 160 milionů šlo do rozšíření varny. Pivovar zvýšil výrobu na 3,5 milionu hektolitrů ročně.

Podle technického ředitele Prazdroje Pavla Šemíka bude nyní díky tankům kapacita výroby Pilsneru Urquell dostatečná. "Ale do budoucna umí varna ještě víc, takže můžeme v rozšiřování pokračovat. Na příští sezonu nám tohle stačí a mělo by to pokrýt vyšší poptávku doma i v zahraničí. Ale máme další plány na expanzi, pokud se bude dařit," uvedl. Celkem má teď pivovar 150 tanků na výrobu Pilsner Urquell. V Plzni se začaly instalovat v roce 1993 a mají objemy 800, 1800, 2500, 3200 a 5100 hektolitrů.

"Pořízení dalších ležáckých tanků souvisí s loňským navýšením kapacity varny, kterou tak nyní můžeme využívat k maximálním možným objemům vaření piva," řekl manažer investic Tomáš Kosmák.

Dnes instalované cylindrokónické nerezové tanky měří 24 metrů, průměr mají 6,4 metru a každý váží 33,5 tuny. Objem tanku je 5100 hl, každý tak pojme přes milion půllitrů piva. Vyrobila je německá firma Ziemann Holvrieka z Bürgstadtu.

Prazdroj prodal loni v ČR a v cizině rekordních 11,5 milionu hektolitrů piva, meziročně o čtyři procenta více. Odbyt v zahraničí činil 4,3 milionu hektolitru, o 4,5 procenta více, což bylo také maximum v historii firmy. Přímý export piva vyrobeného ve třech českých závodech Prazdroje vzrostl o 13 procent a překročil 1,7 milionu hektolitru. Na domácím trhu se prodej piva zvýšil o 3,8 procenta na 7,2 milionu hektolitru. "Obliba prémiového ležáku Pilsner Urquell každoročně roste, a to nejen u nás, ale také v zahraničí. Loni jsme ho vyvezli přes 1,1 milionu hektolitrů, meziročně o desetinu více. Vaříme ho výhradně v Plzni pro český i světový trh, i proto bylo nutné přistoupit ke zvýšení počtu tanků, abychom zvládli pokrýt poptávku," řekl obchodní ředitel Tomáš Mráz. Pivovar, který je součástí japonské nápojářské skupiny Asahi, vykázal loni čistý zisk 4,5 miliardy korun při tržbách 16,5 miliardy Kč.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Štítky ČR, stavby, pivo, Prazdroj,

Kam dál?

Dobřanské lesy, jež léta přinášely zisk, skončí v rekordní ztrátě

středa, 2. října 2019, 07:45

Dobřanské městské lesy, které léta přinášely šestitisícovým Dobřanům do kasy roční zisk v milionech korun, skončí letos vinou...

Zaměstnanci Pilsen Steel v konkurzu nedostali mzdu za srpen

pátek, 27. září 2019, 14:40

Zaměstnanci plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel, které jsou od června v konkurzu, nedostali mzdu za srpen. Květnové, červnové...

Z obří továrny CANPACK ve Stříbře půjdou plechovky do Prazdroje

sobota, 21. září 2019, 14:03

V polovině příštího roku má začít výroba hliníkových nápojových plechovek v závodě polské společnosti CANPACK, který vzniká ve...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.