Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Plzeňská TS propustila za tři měsíce třetinu z 220 zaměstnanců

 
pátek, 16. srpna 2019, 14:30

Plzeňský výrobce lisů, TS Plzeň a.s. (dříve Škoda Těžké strojírenství), propustila za tři měsíce asi 60 lidí a nyní jich má 159. Firma, kde odbory vyhlásily koncem května stávkovou pohotovost, směřuje ke konci, ale zatím nikdo nestanovil jeho termín. Propouští každý měsíc do deseti procent zaměstnanců, aby nespadli do režimu hromadného propouštění, řekl předseda odborů Ervín Eger. Zatím nedluží výplaty a všem odcházejícím platí odstupné.

Firma, která je ve ztrátě a nemá dost zakázek, je závodem mateřské ŽĎAS, kterou vlastní čínská CITIC Group. Vedení ŽĎAS odmítlo problémy komentovat a odkázalo na čínského vlastníka.

"Dodělávají se rozdělané zakázky a zároveň se propouští," uvedl Eger. Ředitel podniku s odbory komunikuje, ale podle Egera už to moc smysl nemá. Každý měsíc jen předává a konzultuje seznam dalších propouštěných lidí. V další vlně je 11 lidí. "Zatím se drží zákona, tedy deseti procent, nejdou do hromadného propouštění," uvedl.

Podle Egera se stalo přesně to, co řekl 27. května při vyhlášení stávkové pohotovosti, tedy že od začátku roku jde podnik do řízené likvidace. "Zakázky se neshání, končí smlouvy s dodavatelem jídla, u smluv na energie se snižují zálohy, ztráta se prohlubuje. Vše nasvědčuje tomu, že TS končí," uvedl. Podle Egera nemusí ŽĎAS navrhnout TS do konkurzu, protože jde "jen" o jeho provoz. Plánovaná fúze TS a ŽĎAS, o níž už jednal soud v Brně, je podle Egera odložená.

Odbory stávkovou pohotovost zrušit nechtějí. Stávka by podle nich neměla moc smysl. Eger ji konzultoval s právníkem OS KOVO, který řekl, že by to pomohlo jen majitelům podniku.

Propouštění lidé si zatím hledají práci sami. Zpočátku podnik propouštěl úředníky, v poslední vlně už také obráběče kovů. "Vedení kontaktovalo firmy v okolí. Zájem o dělníky by měly, ale lidé jim zatím nedokážou říct, kdy nastoupí. Od vedení se nepovedlo dostat termín, například, že by podnik skončil k poslednímu prosinci," uvedl Eger. Odbory i vedení TS podle něj s koncem firmy počítají. "Můj zájem už je jen, aby splnili závazky vůči zaměstnancům tak, jak mají," dodal předák. Nechápe, proč majitelé nenabídli podnik nějakému zájemci ke koupi. Jednání s plzeňskou firmou, která měla zájem o zhruba sto lidí, zkrachovalo.

Napsal(a) ČTK | Foto TS Plzeň

Kam dál?

Škoda Electric vybaví a odzkouší 26 trolejbusů pro Rumunsko

pátek, 16. srpna 2019, 12:45

Plzeňská Škoda Electric dodá kompletní elektrovýzbroj pro 26 nízkopodlažních kloubových trolejbusů pro rumunské město Brašov....

Developer dokončí do pěti let v Boru největší obchodní park v Česku

čtvrtek, 15. srpna 2019, 14:56

Developerská společnost CTP dokončí v příštích pěti letech projekt CTParku Bor na Tachovsku. Vznikne tak podle ní největší...

Plzeňská teplárenská má pokutu za nedodržování emisních limitů

středa, 14. srpna 2019, 09:45

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila pokutu 250 tisíc korun akciové společnosti Plzeňská teplárenská za provoz...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.