Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Farmáři z Plzeňského kraje čekají letos průměrnou úrodu obilovin

 
neděle, 11. srpna 2019, 15:16

Zemědělci z Plzeňského kraje čekají letos průměrnou úrodu obilí. Sklizeň by měla skončit závěrem příštího týdne. Výkupní ceny obilovin jsou zatím nižší. Farmáři, kteří mají vlastní sklady, čekají na lepší nabídky od obchodníků. Novinářům to řekl předseda Agrární komory Plzeňského kraje Jaroslav Šíma.

"Řepka celonárodně až na výjimky trochu zklamala, byla drobná, neměla vodu, kdy ji chtěla, ale jinak byly porosty pěkné," uvedl. Výnosy jsou ale proti průměrným letům nižší. Vinou toho, že nemá dost oleje, nedostanou za ni zemědělci příliš vysokou sumu. Cena řepky nyní činí asi 9500 korun za tunu a zřejmě ještě o stokoruny klesne. Řepky bude méně. V ČR jí bylo letos zaseto o 15 procent méně.

"U ostatních plodin byla sklizeň z pohledu celého regionu průměrná. Není důvod říkat, že je malá a tak dále. Některým firmám se, tak jak to bývá, něco povedlo více a některým méně. Ale že by někdo úplně plakal, že je průšvih, tak to není," uvedl Šíma.

Cena obilí se ještě před začátkem žní blížila 4000 korunám za tunu, ale dnes této hodnoty nedosahuje. "Pšenice (ozimá, nejvíce pěstovaná obilovina v kraji) se prodává za 3750 až 3800 korun za tunu," uvedl Šíma. Osecké zemědělské, kterou vede, se podařilo ještě v dubnu nasmlouvat část úrody za 4000 Kč/t, další si zatím nechává v silech a věří, že se cena za tunu ke 4000 Kč přiblíží. "Podobný průběh je skoro každý rok. Na konci žní už víme trochu bilanci, tak se cena zvrtne ještě dolů, nebo zvedne. Myslím, že letos ale velký výkyv nebude," uvedl. Zatím se čeká, jak na tom budou hlavní sklizňové země na západě. Šíma odhaduje, že v Německu i Francii bude úroda podobná, tedy průměrná.

Farmáři, kteří mají sila, spíše čekají na lepší cenu. Kdo sklady nemá, musí prodat, s čímž obchodníci počítají.

V Plzeňském kraji začaly žně počátkem července. Vzhledem k tomu, že lokálně pršelo, tak gró letošní sklizně skončí příští týden. "V okrajích směrem ke Karlovým Varům a na kopcích to bude ještě chvíli trvat," uvedl Šíma. Zemědělci v kraji už sklidili obiloviny ze dvou třetin ploch. Ve skladech mají ozimý ječmen, téměř všechnu řepku a dvě třetiny ozimé pšenice. Už třetím rokem je trápí výrazný nedostatek vláhy.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Doosan Plzeň zmodernizuje teplárenský blok elektrárny Opatovice

středa, 7. srpna 2019, 11:14

Plzeňský Doosan Škoda Power zmodernizuje teplárenský blok v elektrárně Opatovice, která dodává teplo pro Pardubice, Hradec...

Ruské banky žalují insolvenčního správce firmy Pilsen Steel

sobota, 27. července 2019, 09:19

Tři ruské banky tento měsíc zažalovaly insolvenčního správce plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel, které jsou od jara v...

Železárny Hrádek dnes odstavily ocelárnu, kvůli údržbě i vedrům

úterý, 23. července 2019, 09:25

Železárny Hrádek ze skupiny Z-group zahájily třítýdenní odstávku ocelárny. Provedou opravy i údržbu technologie. Termín odstávky,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní film o hlavní osobnosti pražského jara 1968 Alexandru Dubčekovi s názvem Lidská tvář. Zatím není jasné, kdo bude hrát hlavní roli. Jako nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Brežněv by se měl ve filmu objevit francouzský herec s ruským občanstvím Gérard Depardieu. Novinářům o tom informoval producent Andrej Antonio Leca. Natáčení filmu je plánované na rok 2021, o rok později by měl mít světovou premiéru.

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.