Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Francouzský Novares postavil za 400 milionů korun továrnu na Klatovsku

 
čtvrtek, 11. července 2019, 08:00

Francouzská nadnárodní firma Novares otevřela dnes novou továrnu na výrobu plastových dílů pro osobní automobily v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku. Do stavby dvou hal s plochou 9600 metrů čtverečních a vstřikovacích lisů investovala téměř 400 milionů korun. Novinářům to řekl ředitel Novaresu Janovice Štefan Cmarko. Novares už před dvěma lety koupil v Janovicích sousední fungující továrnu se stejnou výrobou, která na ploše 6900 m2 vyrábí menší plastové výlisky do osobních vozů.

Obě továrny mají dnes podle Cmarka 480 zaměstnanců, do konce letošního roku jich bude 550. "Příští rok přijdou další zákazníci a přijmeme další stovku, za dva tři roky by mělo být 800 zaměstnanců," uvedl. Recesi automotivu, tedy výroby dílů pro automobilový průmysl, zatím firma nepociťuje. "Jsou trochu poklesy, ale to je zatím minimum, dvě procenta proti plánu," uvedl. Podle Cmarka je velkou výhodou skupiny, že vyrábí díly pro levné i luxusní automobily i vozy střední cenové třídy. "A když je nějaký pokles výroby, tak my ho nepocítíme," řekl.

Novares, který zaměstnává po světě zhruba 12 tisíc lidí, má v ČR ještě stejnou výrobu ve středočeském Žebráku, kde pracuje zhruba 300 zaměstnanců a také se tam plánuje rozšíření.

Firma má rozpracovaných 21 kontraktů, které mohou do Janovic přijít v roce 2021. "Obchodní oddělení jede naplno, vybíráme si zakázky, aby se hodily pro naši výrobu. Chodíme na přesčasy i o víkendech," řekl vedoucí výroby nové továrny Roman Fleisig.

Lidi na technické pozice sehnala firma do tří měsíců. Problémem byli operátoři. "Tam jsme se více soustředili na třetí země, tedy Nepál, Mongolsko a Vietnam, víza mají na dva až tři roky," uvedl Cmarko. Ubytování pro 120 lidí je v místě. Za zdravý poměr považuje současných 75 procent kmenových a čtvrtinu externích zaměstnanců.

Nová továrna už vyrábí naplno ve třech až čtyřech směnách díly pro dva francouzské závody továrny Peugeot, pro vozy typu SUV. Zakázka na čtyři roky přešla ze slovenského Zavaru u Trnavy. "Výrobu tam neomezili, ale mají nový projekt," uvedl Cmarko. Na podzim začnou v Janovicích s díly pro BMW. Nová továrna produkuje venkovní obložení dveří a komponenty pod i na palubovku. "Teď máme deset lisů (plně automatizované vstřikovací roboty), koncem roku jich bude 14 a příští rok dalších pět," řekl Fleisig. Deset robotů vyrábí 55 druhů dílů, půl milionu měsíčně, o váze až do pěti kilogramů. Starší továrna vyrábí složitější pohyblivé díly do jednoho kilogramu pro vozy Škoda, Peugeot, VW, Ford, Citroen, Alfa Romeo, BMW.

"Určitě je to zajímavá investice. Ale pro region nemá až takový přínos, protože, bohužel, nejsou lidi," řekl starosta Janovic Michal Linhart. Dvoutisícovému městu by to mohlo přinést problémy s přílivem cizincům. "V poslední době jsme je s nimi ale velké problémy neměli," dodal.

Napsal(a) ČTK | Foto Novares

Kam dál?

Firmy z ČR samy zvládají obnovu i servis jaderných zdrojů

neděle, 7. července 2019, 09:03

České firmy, které s klíčovým podílem Škody JS Plzeň postavily obě jaderné elektrárny v ČR, dlouhodobě zvládají vlastními silami...

Železárny Hrádek musely zavést kvůli horku častější přestávky

středa, 26. června 2019, 15:06

Železárny Hrádek ze skupiny Z-Group musely kvůli horku zavést častější přestávky v práci. Některé náročnější činnosti odkládají...

Škoda JS se výrazně podílí na zvýšení výkonu Temelína a Dukovan

úterý, 11. června 2019, 13:22

Plzeňská ŠKODA JS, dříve Jaderné strojírenství, výrazně přispěla ke zvýšení výkonu obou českých jaderných elektráren. Jaderný...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před rozhovorem. Na hausbót na Císařské louce v Praze totiž dorazil se slušným předstihem. Z původně plánovaných čtyřiceti minut povídání se setkání protáhlo na téměř dvojnásobek. Kromě uvolněných témat se bývalý novinář a dnes asi nejkontroverznější mluvčí v tuzemsku rozpovídal také o tom, za jakých okolností by byl ochoten kandidovat na prezidenta a proč nemůže přijít na jméno spolku Milion chvilek.

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost Nunofia celkem 5 tisíc bankovek s nominální hodnotou nula euro. Ve frontách na ně čekaly tisíce lidí. Vyprodány byly během zhruba čtyř hodin. Den po vyprodání se cena bankovek v aukcích pohybuje v řádech tisíců korun.

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.