Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Francouzský Novares postavil za 400 milionů korun továrnu na Klatovsku

 
čtvrtek, 11. července 2019, 08:00

Francouzská nadnárodní firma Novares otevřela dnes novou továrnu na výrobu plastových dílů pro osobní automobily v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku. Do stavby dvou hal s plochou 9600 metrů čtverečních a vstřikovacích lisů investovala téměř 400 milionů korun. Novinářům to řekl ředitel Novaresu Janovice Štefan Cmarko. Novares už před dvěma lety koupil v Janovicích sousední fungující továrnu se stejnou výrobou, která na ploše 6900 m2 vyrábí menší plastové výlisky do osobních vozů.

Obě továrny mají dnes podle Cmarka 480 zaměstnanců, do konce letošního roku jich bude 550. "Příští rok přijdou další zákazníci a přijmeme další stovku, za dva tři roky by mělo být 800 zaměstnanců," uvedl. Recesi automotivu, tedy výroby dílů pro automobilový průmysl, zatím firma nepociťuje. "Jsou trochu poklesy, ale to je zatím minimum, dvě procenta proti plánu," uvedl. Podle Cmarka je velkou výhodou skupiny, že vyrábí díly pro levné i luxusní automobily i vozy střední cenové třídy. "A když je nějaký pokles výroby, tak my ho nepocítíme," řekl.

Novares, který zaměstnává po světě zhruba 12 tisíc lidí, má v ČR ještě stejnou výrobu ve středočeském Žebráku, kde pracuje zhruba 300 zaměstnanců a také se tam plánuje rozšíření.

Firma má rozpracovaných 21 kontraktů, které mohou do Janovic přijít v roce 2021. "Obchodní oddělení jede naplno, vybíráme si zakázky, aby se hodily pro naši výrobu. Chodíme na přesčasy i o víkendech," řekl vedoucí výroby nové továrny Roman Fleisig.

Lidi na technické pozice sehnala firma do tří měsíců. Problémem byli operátoři. "Tam jsme se více soustředili na třetí země, tedy Nepál, Mongolsko a Vietnam, víza mají na dva až tři roky," uvedl Cmarko. Ubytování pro 120 lidí je v místě. Za zdravý poměr považuje současných 75 procent kmenových a čtvrtinu externích zaměstnanců.

Nová továrna už vyrábí naplno ve třech až čtyřech směnách díly pro dva francouzské závody továrny Peugeot, pro vozy typu SUV. Zakázka na čtyři roky přešla ze slovenského Zavaru u Trnavy. "Výrobu tam neomezili, ale mají nový projekt," uvedl Cmarko. Na podzim začnou v Janovicích s díly pro BMW. Nová továrna produkuje venkovní obložení dveří a komponenty pod i na palubovku. "Teď máme deset lisů (plně automatizované vstřikovací roboty), koncem roku jich bude 14 a příští rok dalších pět," řekl Fleisig. Deset robotů vyrábí 55 druhů dílů, půl milionu měsíčně, o váze až do pěti kilogramů. Starší továrna vyrábí složitější pohyblivé díly do jednoho kilogramu pro vozy Škoda, Peugeot, VW, Ford, Citroen, Alfa Romeo, BMW.

"Určitě je to zajímavá investice. Ale pro region nemá až takový přínos, protože, bohužel, nejsou lidi," řekl starosta Janovic Michal Linhart. Dvoutisícovému městu by to mohlo přinést problémy s přílivem cizincům. "V poslední době jsme je s nimi ale velké problémy neměli," dodal.

Napsal(a) ČTK | Foto Novares

Kam dál?

Firmy z ČR samy zvládají obnovu i servis jaderných zdrojů

neděle, 7. července 2019, 09:03

České firmy, které s klíčovým podílem Škody JS Plzeň postavily obě jaderné elektrárny v ČR, dlouhodobě zvládají vlastními silami...

Železárny Hrádek musely zavést kvůli horku častější přestávky

středa, 26. června 2019, 15:06

Železárny Hrádek ze skupiny Z-Group musely kvůli horku zavést častější přestávky v práci. Některé náročnější činnosti odkládají...

Škoda JS se výrazně podílí na zvýšení výkonu Temelína a Dukovan

úterý, 11. června 2019, 13:22

Plzeňská ŠKODA JS, dříve Jaderné strojírenství, výrazně přispěla ke zvýšení výkonu obou českých jaderných elektráren. Jaderný...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.