Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Výzkumná firma Comtes dokončuje v Dobřanech vědeckotechnický park

 
sobota, 1. června 2019, 09:33

Česká výzkumná firma COMTES FHT a.s. dokončuje v Dobřanech vědeckotechnický park za 125 milionů korun. Hotová je administrativní budova, víceúčelový sál, školka. Zbývá dodělat to hlavní, tedy dílny, které bude pronajímat startupovým inovativním firmám, řekl starosta Martin Sobotka (Aktivní Dobřany).

Externí partneři tam vytvoří sdílené pracoviště nebo vývojovou laboratoř a budou navázáni na Comtes, který v letech 2012 až 2015 vybudoval v Dobřanech Západočeské materiálově-metalurgické centrum za 430 milionů Kč, druhou největší výzkumnou základnu Plzeňského kraje po Plzni. Vyvíjí moderní kovové materiály s vysokou pevností, které se uplatňují v energetice, automobilkách, kolejových vozidlech, letectví i zdravotnictví.

Tři čtvrtiny nákladů na nový vědeckotechnický park o ploše 12 tisíc až 15 tisíc metrů čtverečních půjdou z evropského operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Comtes, který v roce 2000 začínal se šesti zaměstnanci, má nyní přes 100 lidí a zabírá plochu asi 60 tisíc metrů čtverečních.

Administrativní budova firmy a víceúčelový sál už fungují. Sál pro 140 až 200 lidí může využívat také šestitisícové město, které teď s firmou dojednává pravidla. "Už jsme tam měli benefiční koncert," řekl Sobotka.

Mateřskou školu pro 25 dětí otevře Comtes 1. září. Půjde zřejmě o první školku v Plzeňském kraji, kterou zřídí výrobní podnik, provozovat ji bude město. "Máme do ní 11 dětí, z toho pět od zaměstnanců firmy. Teď budeme objednávat dětské hřiště," uvedl Sobotka. Učitelka, kterou platí stát, bude pracovnicí Mateřské školy Dobřany. Podnik si bude podle Sobotky účtovat symbolický nájem s energiemi a zajistí provozní zaměstnankyni, provoz školky tak město nebude moc stát.

Výzkumné centrum s plně vytíženou metalurgickou halou loni získalo dva velké projekty ze strukturálních fondů - vývoj moderních ocelových materiálů pro automobilový průmysl, stavebnictví a energetiku, druhý projekt je hlavně na 3D tisk. Kontrakty pro zahraničí tvořily v minulém roce polovinu obratu, který činil kolem 100 milionů korun. Firma je úspěšná v evropských výzkumných projektech.

Napsal(a) ČTK | Foto Comtes

Kam dál?

Zaměstnanci Pilsen Steel se dnes začali hlásit o dlužné mzdy

pondělí, 20. května 2019, 13:10

První desítky zaměstnanců plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel, jež jsou v insolvenčním řízení, dnes požádaly úřad práce o...

Likérka Stock Plzeň kupuje Bartidu, distributora rumu Legendario

úterý, 14. května 2019, 14:55

Likérka Stock Plzeň-Božkov kupuje stoprocentní podíly ve společnostech Bartida a Bartida Retail. Cena transakce je 7,3 milionu...

LSG chce v Boru dělat catering do letadel, doveze sta Filipínců

pondělí, 13. května 2019, 13:27

Cateringová společnost LSG, která vyrábí jídla do letadel, bude mít v CTParku Bor u hranic na Tachovsku nový závod, v němž chce...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.