Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

LSG chce v Boru dělat catering do letadel, doveze sta Filipínců

 
pondělí, 13. května 2019, 13:27

Cateringová společnost LSG, která vyrábí jídla do letadel, bude mít v CTParku Bor u hranic na Tachovsku nový závod, v němž chce soustředit výrobu z celé střední Evropy. V Boru už fungují se zhruba 80 lidmi, řekl starosta Petr Myslivec (SNK Borska), nyní ale chtějí mít během pár let až 1000 zaměstnanců. Až dvě pětiny by mohli tvořit Filipínci, jež chce firma postupně dovézt. Podle informací starosty má závod vyrábět 4,5 milionu až 5,5 milionu jídel měsíčně.

LSG je dceřiná firma letecké společnosti Lufthansa. Investor už měl prezentaci pro čtyřtisícový Bor. "Výroba jede 365 dnů v roce, 24 hodin denně," řekl Myslivec. "Teď sem přes CzechInvest, přes státní program chtějí dovézt postupně 200 nebo 400 Filipínců. Díky tomu, že to je přes CzechInvest, tak přijdou se zdravotním průkazem, protože budou pracovat v potravinářském průmyslu," řekl starosta.

Cizinci budou mít bezpečnostní prověrku, protože budou balit jídla, jež půjdou rovnou na paluby letadel. Budou přímo zaměstnanci LSG, která má dnes v Boru asi 80 lidí, ale připravuje se pro ni nová hala, v níž by podle informací radnice mělo výhledově pracovat až 1000 lidí.

"Musí pro ně mít zajištěné ubytování, a proto se tam staví další dvě ubytovny, každá pro necelých 200 lidí," uvedl starosta. Už teď tam fungují dvě ubytovny se stejnou kapacitou.

LSG Sky Chefs už dříve pro agenturu DPA uvedla, že kvůli poklesu poptávky po občerstvení během letu provádí rozsáhlou reorganizaci svých provozů. V Evropě chce snížit počet provozů z nynějších 23 na sedm a jen v Německu, kde jsou vysoké náklady na zaměstnance, chce zrušit asi třetinu z 5500 pracovních míst. V ČR zamýšlí otevřít novou centrální kuchyni.

LSG, která vyrábí pokrmy i pro jiné aerolinky, celosvětově připravuje každé třetí jídlo podávané v letadlech.

Starosta ocenil, že zaměstnancích bude přehled a budou bydlet na konkrétním místě. Podobný postup, který se radnici líbí, zvolila firma Adient, globální lídr v oblasti automobilových sedadel, která má nyní v Boru asi 300 pracovníků různých národností. "Chtějí továrnu v Boru rozšířit o 200 Srbů, s nimiž spolupracují. Jde to přes ambasádu v Srbsku, tedy přes otisky prstů, přes rejstříky trestů a až sem přijdou, tak musí na cizineckou policii, kde dostanou pracovní kartu a budou v nějaké evidenci," uvedl Myslivec.

LSG, Adient i developer CTP s městským úřadem komunikují. Bor to považuje za solidní. Pomůže to zvýšit bezpečnost a snížit možnou kriminalitu v okolí průmyslových zón. "V zóně vždycky budou muset být nějací zahraniční pracovníci. A tito lidé budou evidovaní, budeme o nich vědět, kolik jich je a kde jsou ubytovaní, na rozdíl od občanů EU, jako jsou Bulhaři, o nichž nikdo neví," dodal starosta. V CTParku Bor dnes pracuje přes 3000 zaměstnanců plus asi 1500 v nedalekém CPI ve Vysočanech, což je dohromady více než obyvatel Boru.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Skupina Bohemia Sekt opět zvětšila plochy vlastních vinic

čtvrtek, 9. května 2019, 17:07

Největší český výrobce sektů a vín, skupina Bohemia Sekt, loni vysadil 22,5 hektaru a letos dalších 14 hektarů vlastních vinic a...

Ministerstvo jde na ruku uhelným elektrárnám. Chce jim povolit...

pátek, 26. dubna 2019, 10:50

Místo snahy o ochranu ovzduší, změna vyhlášky. Ministerstvo životního prostředí chce uhelným elektrárnám schválit 40% toleranci v...

Samsung otevírá novou prodejnu v Plzni a nabízí výrazné slevy na...

čtvrtek, 25. dubna 2019, 14:37

Produkty společnosti Samsung budou od pátku 26. dubna od 12.00 k dostání ve zbrusu nové prodejně v obchodním centru Olympia v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní film o hlavní osobnosti pražského jara 1968 Alexandru Dubčekovi s názvem Lidská tvář. Zatím není jasné, kdo bude hrát hlavní roli. Jako nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Brežněv by se měl ve filmu objevit francouzský herec s ruským občanstvím Gérard Depardieu. Novinářům o tom informoval producent Andrej Antonio Leca. Natáčení filmu je plánované na rok 2021, o rok později by měl mít světovou premiéru.

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.