Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Skupina Bohemia Sekt opět zvětšila plochy vlastních vinic

 
čtvrtek, 9. května 2019, 17:07

Největší český výrobce sektů a vín, skupina Bohemia Sekt, loni vysadil 22,5 hektaru a letos dalších 14 hektarů vlastních vinic a nyní jich má 550 hektarů. Ještě před deseti lety jich měl zhruba třetinu. V rozšiřování ploch bude pokračovat v dalších letech, ročně do něj investuje desítky milionů korun, řekl dnes ředitel skupiny Ondřej Beránek.

"Díky teplému počasí jsme letos sázeli velmi brzy, už začátkem dubna. Obvykle sázíme až v druhé polovině tohoto měsíce," řekl. Skupina původně chtěla letos vysadit révu až na 30 hektarech, ale nepodařilo se jí získat ucelené plochy k výsadbě. Nové vinice tak letos přibyly jen pro firmu Vinařství Pavlov.

Podnik zintenzivnil dlouhodobou spolupráci s dodavateli hroznového vína, jejichž prostřednictvím si zajistí hrozny z dalších desítek hektarů nových výsadeb. "Zpravidla jim asi ze třetiny podpoříme jejich investici a oni nám to pak v dalších letech vrací dodávkami hroznů," řekl ředitel.

Největším problémem rozšiřování vinic je dostupnost ucelených pozemků na výsadbu. Kvůli rentabilitě pěstování potřebuje společnost koupit nebo dlouhodobě pronajmout vždy nejméně šest ucelených hektarů. Vlastnictví půdy na jižní Moravě je ale rozdrobené a na takové ploše mohou být desítky, ale i stovky majitelů. "Zpravidla narazíme na neznámé nebo zemřelé vlastníky a až deset let trvá, než se prohlásí za neexistující," uvedl Beránek. Také spekulanti a investoři zvyšují cenu zemědělské půdy, jež roste už několik let. Majitelé prodávají vinice výjimečně. Pokud ano, tak cena zpravidla neodpovídá rentabilitě.

Bohemia Sekt loni vysadil 22,5 hektaru nových vinic, část v Sedlci u Mikulova a část v okolí Pavlova. Z 550 hektarů vinic, které dosud vlastní, je v tuto chvíli zatím asi 120 hektarů mladých neplodných. Nové vinice začnou plodit zpravidla až po třech letech. Do té doby do nich musí firma investovat, nejvíce v prvním roce.

Bohemia Sekt vlastnil ještě v roce 2011 zhruba 230 hektarů vlastních vinic. Poté převzal Zemědělskou společnost Pálava, dnes Vinařství Pavlov, a plochy vinic tak zvýšil skokově o 150 ha.

Podle dlouhodobé strategie skupiny musí být v odrůdových vínech řad Habánské sklepy, Chateau Bzenec, Vinařství Pavlov a Víno Mikulov jen tuzemská surovina. "I za cenu toho, že může nastat v průběhu roku situace, kdy některé odrůdy vyprodáme a nebudeme je schopni dodávat na trh z důvodu dlouhodobého nedostatku moravských vín," řekl ředitel. Skupina Bohemia Sekt loni prodala 29 milionu lahví sektů, vín a šumivých nápojů, meziročně o tři procenta více. Hrozny z vlastních vinic pokryjí asi třetinu její potřeby tuzemského vína.

Napsal(a) ČTK | Foto Bohemia Sekt

Kam dál?

Ministerstvo jde na ruku uhelným elektrárnám. Chce jim povolit...

pátek, 26. dubna 2019, 10:50

Místo snahy o ochranu ovzduší, změna vyhlášky. Ministerstvo životního prostředí chce uhelným elektrárnám schválit 40% toleranci v...

Samsung otevírá novou prodejnu v Plzni a nabízí výrazné slevy na...

čtvrtek, 25. dubna 2019, 14:37

Produkty společnosti Samsung budou od pátku 26. dubna od 12.00 k dostání ve zbrusu nové prodejně v obchodním centru Olympia v...

Průměrná cena benzinu stoupla za poslední týden o 31 haléřů

sobota, 20. dubna 2019, 07:46

Průměrné ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu nadále stoupaly. Benzin od minulé středy zdražil o 31 haléřů na 32,55...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.