Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Plzeňská teplárenská dodala kvůli teplé zimě méně tepla

 
neděle, 14. dubna 2019, 10:40

Plzeňská teplárenská, největší dodavatel tepla na západě Čech, vyrobila a dodala zatím o šest až procent méně tepla než v minulé zimě. Za poslední tři roky to byla sezona s nejvyššími teplotami. Při srovnání průměrných teplot od října do konce března byla zima zhruba o jeden stupeň teplejší než loňská a ve vztahu k sezoně 2016/17 je to dokonce o 1,5 stupně více, řekl výrobní ředitel Jan Skřivánek. Mírně tepleji bylo pouze v zimním období 2015/16.

"Jde o podprůměrnou sezonu. Výroba tepla od října do konce března byla o zhruba 74.000 gigajoule menší než o rok dříve a o zhruba 140.000 GJ méně než v sezoně 2016/17," uvedl ředitel. Za celý loňský rok podnik vyrobil a dodal téměř 2,8 milionu GJ tepla, meziročně mírně méně.

První tři letošní měsíce byly teplotně nadprůměrné, nad třemi stupni Celsia, loni to bylo za stejné období průměrných 1,2 stupně. Průměrná teplota v lednu a únoru bývala v minulých letech pod nulou, letos se pohybovala kolem nuly. Tepleji bylo i v listopadu a prosinci.

Plzeňská teplárenská drží ceny tepla od roku 2015. Lidé platí 513 Kč/GJ včetně DPH. Nižší cenu tepla než Plzeň má v ČR jen Hradec Králové, tedy Elektrárna Opatovice. Díky cenové stabilitě se od centrálního zdroje tepla zatím žádný zákazník neodpojil. Naopak v posledních letech se ročně připojí 30 až 40 nových činžovních a bytových domů. Ve firmě má od loňského listopadu 35procentní podíl firma miliardáře Daniela Křetínského EP Infrastructure, zbytek drží město.

Podnik začal temperovat objekty ráno a večer 24. září. Na celodenní vytápění přešel o týden později. V porovnání s předchozím rokem začal topit o 14 dní později. Topnou sezonu obvykle končí kolem poloviny května.

Skřivánek zatím nedokázal odhadnout celkové dodávky tepla za končící sezonu, zejména proto, že chladný duben by ještě mohl pomoci dosavadní výrobu i prodej firmy zvýšit. "Od začátku měsíce je to trochu více, než jsme počítali," uvedl ředitel.

Roční spotřeba uhlí se pohybuje stále kolem 340 tisíc tun, biomasy firma spaluje asi 235 tisíc tun a pomáhá jí i spalovna komunálního odpadu. "Vyšší teploty se projevily na výrazně vyšší průměrné výhřevnosti biomasy," uvedl Skřivánek. Díky teplu a suchu bylo palivo sušší a mělo větší výhřevnost. Teplárna tak spotřebovala méně tun biomasy, ale přitom z ní vyrobila stejně tepla jako minulou sezonu.

Teplárna je stále v režimu topení. Vystoupí-li ale přes den teploty nad 18 stupňů Celsia, začnou se dálkově napojené výměníkové stanice automaticky odpojovat, odpoledne a večer opět "najíždějí". "Loni jsme přecházeli na temperování výrazně dříve," uvedl Skřivánek.

Podle vyhlášky ministerstva průmyslu končí topná sezona 31. května, pokud ale průměrná venkovní teplota vystoupí dva po sobě následující dny nad 13 stupňů Celsia a nelze očekávat její pokles, tak teplárny mohou zastavit dodávky tepla i před tímto datem.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Placení kartou potvrzené otiskem nebo mrknutím bude v Česku od září

sobota, 13. dubna 2019, 08:08

Čeští spotřebitelé získají od září možnost využívat biometrické údaje, jako je otisk prstu nebo rozpoznání obličeje, k ověření...

Na Velký pátek budou obchody otevřené, zavřou ve sváteční pondělí

čtvrtek, 11. dubna 2019, 14:28

Větší obchody budou mít na Velikonoční pondělí zavřeno, na Velký pátek 19. dubna bude otevřeno normálně. Novinářům to dnes...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.