Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Plzeňské historické jádro oslaví třicáté narozeniny

 
sobota, 13. dubna 2019, 09:55

Plzeňské historické jádro letos oslaví třicáté narozeniny. Československá vláda jej svým nařízením prohlásila Městskou památkovou rezervací dne 19. dubna 1989. Ani to ale tehdy nepomohlo změnit žalostný stav cenných domů, opravy a jejich záchrana přišly až po sametové revoluci, kdy se objekty začaly postupně navracet potomkům původních majitelů.

„Před listopadem 1989 byl technický stav u řady historicky cenných budov havarijní, v přízemí domů se většinou nacházely prázdné obchody a v patrech neobyvatelné byty. Kolem domů stála lešení, nikoliv však kvůli opravám. Lešení byla jen do úrovně prvních pater a jen proto, aby na lidi na chodnících nepadaly cihly a omítka. S opravami se nepočítalo. Třetina objektů měla být zbourána a nahrazena novostavbami,“ přiblížil primátor města Plzně Martin Baxa. Například v Bezručově ulici takto mělo zmizet pět domů.

Podle vedoucího Odboru památkové péče Magistrátu města Plzně Karla Zocha nemohlo prohlášení centra památkovou rezervací domy zachránit, snahou ale bylo alespoň trochu zmírnit plánované drastické zásahy. „Až v listopadu 1989 po sametové revoluci se stal zázrak. Revoluce přinesla restituce a zchátralé objekty se podařilo vrátit potomkům původních majitelů. A oni je začali opravovat, přestože neměli moc peněz. Znám lidi, kteří bydleli v paneláku, měli hluboko do kapsy, a přece se zničených historických domů nezbavili. Vzali si úvěry a domy postupně opravili. Zachránili cennou památku po předcích a já si toho nesmírně vážím. Takže díky revoluci se památková rezervace stala realitou a ne jen výkřikem do tmy,“ uvedl Karel Zoch.

„Plzeň má letos rozhodně důvody k oslavě, tedy nejen 30 let od vyhlášení památkové rezervace, ale i 30 let od sametové revoluce, obojí spolu úzce souvisí,“ doplnila Eliška Bartáková, náměstkyně primátora pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí.

Hranice území rezervace byla vymezena nařízením a zjednodušeně řečeno zahrnovala a zahrnuje historické jádro města včetně sadů. Jádro tvoří náměstí Republiky s katedrálou sv. Bartoloměje, obklopené je historickými domy. Historické jádro Plzně, jehož centrem je náměstí Republiky s katedrálou sv. Bartoloměje, je doslova učebnicí vývoje architektury pod širým nebem, neboť jsou v něm zastoupeny domy téměř všech architektonických stylů. Dominantou řady historických domů je unikátní a velmi cenná budova radnice postavená ve stylu severoitalské renesance. Zajímavosti se vážou i k samotnému využití objektů. Například dodnes na stejném místě se stejným sortimentem fungují některé obchody. Třeba bývalé papírnictví Pávek U Branky existovalo již za c. k. Rakouska. Sice obchod v současné době už provozuje jiná firma, ale papírnictví je tam dodnes.

Napsal(a) Eva Barborková | Foto archiv města

Kam dál?

V plzeňském domě s Loosovými interiéry bude nové Pattonovo muzeum

sobota, 13. dubna 2019, 08:43

Vedení Plzně pracuje na přípravách nového Pattonova muzea. Je součástí jejího programového prohlášení koalice, které zveřejnila...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.