Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Plzeňské historické jádro oslaví třicáté narozeniny

 
sobota, 13. dubna 2019, 09:55

Plzeňské historické jádro letos oslaví třicáté narozeniny. Československá vláda jej svým nařízením prohlásila Městskou památkovou rezervací dne 19. dubna 1989. Ani to ale tehdy nepomohlo změnit žalostný stav cenných domů, opravy a jejich záchrana přišly až po sametové revoluci, kdy se objekty začaly postupně navracet potomkům původních majitelů.

„Před listopadem 1989 byl technický stav u řady historicky cenných budov havarijní, v přízemí domů se většinou nacházely prázdné obchody a v patrech neobyvatelné byty. Kolem domů stála lešení, nikoliv však kvůli opravám. Lešení byla jen do úrovně prvních pater a jen proto, aby na lidi na chodnících nepadaly cihly a omítka. S opravami se nepočítalo. Třetina objektů měla být zbourána a nahrazena novostavbami,“ přiblížil primátor města Plzně Martin Baxa. Například v Bezručově ulici takto mělo zmizet pět domů.

Podle vedoucího Odboru památkové péče Magistrátu města Plzně Karla Zocha nemohlo prohlášení centra památkovou rezervací domy zachránit, snahou ale bylo alespoň trochu zmírnit plánované drastické zásahy. „Až v listopadu 1989 po sametové revoluci se stal zázrak. Revoluce přinesla restituce a zchátralé objekty se podařilo vrátit potomkům původních majitelů. A oni je začali opravovat, přestože neměli moc peněz. Znám lidi, kteří bydleli v paneláku, měli hluboko do kapsy, a přece se zničených historických domů nezbavili. Vzali si úvěry a domy postupně opravili. Zachránili cennou památku po předcích a já si toho nesmírně vážím. Takže díky revoluci se památková rezervace stala realitou a ne jen výkřikem do tmy,“ uvedl Karel Zoch.

„Plzeň má letos rozhodně důvody k oslavě, tedy nejen 30 let od vyhlášení památkové rezervace, ale i 30 let od sametové revoluce, obojí spolu úzce souvisí,“ doplnila Eliška Bartáková, náměstkyně primátora pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí.

Hranice území rezervace byla vymezena nařízením a zjednodušeně řečeno zahrnovala a zahrnuje historické jádro města včetně sadů. Jádro tvoří náměstí Republiky s katedrálou sv. Bartoloměje, obklopené je historickými domy. Historické jádro Plzně, jehož centrem je náměstí Republiky s katedrálou sv. Bartoloměje, je doslova učebnicí vývoje architektury pod širým nebem, neboť jsou v něm zastoupeny domy téměř všech architektonických stylů. Dominantou řady historických domů je unikátní a velmi cenná budova radnice postavená ve stylu severoitalské renesance. Zajímavosti se vážou i k samotnému využití objektů. Například dodnes na stejném místě se stejným sortimentem fungují některé obchody. Třeba bývalé papírnictví Pávek U Branky existovalo již za c. k. Rakouska. Sice obchod v současné době už provozuje jiná firma, ale papírnictví je tam dodnes.

Napsal(a) Eva Barborková | Foto archiv města

Kam dál?

V plzeňském domě s Loosovými interiéry bude nové Pattonovo muzeum

sobota, 13. dubna 2019, 08:43

Vedení Plzně pracuje na přípravách nového Pattonova muzea. Je součástí jejího programového prohlášení koalice, které zveřejnila...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Kremlík: Nový mýtný systém vynese okolo 12 miliard korun ročně

Stát chce v rámci nového mýtného systému vybrat okolo 12 miliard korun ročně, z toho 1,5 miliardy na nově zpoplatněných silnicích první třídy. Náklady na provoz budou méně než desetina ročního výnosu. Na briefingu to řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). V roce 2018 zaplatily kamiony v Česku na mýtu rekordních 10,8 miliardy korun, což bylo meziročně skoro o čtyři procenta více. V prvním pololetí letošního roku stát vybral na mýtu 5,5 miliardy korun, což je o 2,6 procenta víc než za stejné období loni.

Objem sázek v ČR byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný

Objem sázek v Česku byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný. Zatímco loni dosáhl 249,5 miliardy korun, v roce 2000 to bylo 60,5 miliardy. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ředitelství. Nejvíce připadá dlouhodobě na automaty (loni 58 procent), v poslední době roste podíl kurzových sázek (loni 28 procent). Nejvyšší výhra v Česku padla v roce 2015 v Eurojackpotu, sázející vyhrál v přepočtu 2,466 miliardy korun. Před sto lety se uskutečnil první tah Československé třídní loterie.

ODS chce o spolupráci jednat s konzervativně liberálními stranami

Předseda ODS Petr Fiala chce před parlamentními volbami v roce 2021 jednat o spolupráci se stranami, které patří do konzervativně liberálního proudu. Chce sestavit tým, který porazí hnutí ANO, a udělat reformy v boji s byrokracií, ve školství nebo v digitalizaci. Fiala to uvedl na dotaz k možnému vytvoření předvolebního bloku demokratických stran, o kterém dříve hovořil předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan.