Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V plzeňském domě s Loosovými interiéry bude nové Pattonovo muzeum

 
sobota, 13. dubna 2019, 08:43

Vedení Plzně pracuje na přípravách nového Pattonova muzea. Je součástí jejího programového prohlášení koalice, které zveřejnila počátkem dubna. Muzeum vznikne ve velké budově v Klatovské 19, kde se zrestauruje cenný interiér od architekta Adolfa Loose. Rekonstrukce domu včetně interaktivních expozic si podle předběžných odhadů vyžádá desítky milionů korun, město na to chce sehnat dotaci. Muzeum Patton Memorial Pilsen je dosud v městské budově kulturního domu Peklo v Pobřežní ulici, která je ve velmi špatném stavu.

"Intenzivně běží práce na projektové dokumentaci rekonstrukce Klatovské 19," řekl primátor Martin Baxa (ODS). Podle něj půjde o kompletní rekonstrukci za desítky až stovky milionů korun. Podle informací se odhady pohybují kolem 200 milionů Kč. "Mohla by být šance získat dotaci," uvedl. V Klatovské 19 by mělo muzeum nejméně dvakrát tak velké prostory. V plánech je protiletecký kryt, na dvoře americká vojenská technika včetně tanku Sherman, kavárna i nové sídlo městské organizace Plzeň - TURISMUS.

Město chce opravit jak dům v Klatovské 19, tak KD Peklo. Peníze ale zatím na tyto stavby nemá. Památkově chráněné Peklo, které muselo být loni uzavřeno kvůli havarijnímu stavu, si vyžádá čtvrt až půl miliardy korun. O jedné z variant mají zastupitelé rozhodovat v květnu. Už koncem loňského roku dalo město do objektu 20 milionů korun na výměnu kotlů, rozvodů, radiátorů a sociálních zařízení.

Loos navrhl v Klatovské 19 byt pro továrníka Huga Semlera, jehož rodina musela utéct před nacisty. Za války tam sídlilo velitelství wehrmachtu, 6. května 1945 tam podepsali Němci s Američany kapitulaci a hned poté se v domě zastřelil velitel německé posádky v Plzni Georg von Majewski. Dům pak sloužil desetiletí vojenské správě, armáda ho předala městu až v roce 2005. Od té doby je uzavřený, ale tuto sobotu tam pořádá Plzeň - TURISMUS mimořádné komentované prohlídky.

Pattonovo muzeum bude po přestávce otevřené, dočasně opět v KD Peklo, na tradičních Slavnostech svobody od 3. do 6. května, největších oslavách konce druhé světové války v ČR. Jeho prohlídky budou podle programu slavností každý den od 09:00 do 18:00. "Vzniká tam nejen lepší zázemí pro návštěvníky a kurátory, ale především se mění výstavní prostor," uvedla Helena Mařanová z Plzeň - TURISMUS.

"Rozloha je stejná, ale nabídneme širší pohled na historii osvobození Plzně a regionu v souvislosti s vyloděním spojenců v Normandii," uvedl kurátor Ivan Rollinger. Podle něj si návštěvníci po 15 letech provozu zaslouží vidět exponáty, které muzeum získalo a které kvůli velikosti a možnostem dosavadní expozice byly dosud schované v depozitáři. "Přeci jen na otevření zbrusu nového muzea na Klatovské 19 si budeme muset ještě několik let počkat," dodal.

Napsal(a) ČTK, Michael Daněk | Foto město Plzeň
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní film o hlavní osobnosti pražského jara 1968 Alexandru Dubčekovi s názvem Lidská tvář. Zatím není jasné, kdo bude hrát hlavní roli. Jako nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Brežněv by se měl ve filmu objevit francouzský herec s ruským občanstvím Gérard Depardieu. Novinářům o tom informoval producent Andrej Antonio Leca. Natáčení filmu je plánované na rok 2021, o rok později by měl mít světovou premiéru.

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.