Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V plzeňském domě s Loosovými interiéry bude nové Pattonovo muzeum

 
sobota, 13. dubna 2019, 08:43

Vedení Plzně pracuje na přípravách nového Pattonova muzea. Je součástí jejího programového prohlášení koalice, které zveřejnila počátkem dubna. Muzeum vznikne ve velké budově v Klatovské 19, kde se zrestauruje cenný interiér od architekta Adolfa Loose. Rekonstrukce domu včetně interaktivních expozic si podle předběžných odhadů vyžádá desítky milionů korun, město na to chce sehnat dotaci. Muzeum Patton Memorial Pilsen je dosud v městské budově kulturního domu Peklo v Pobřežní ulici, která je ve velmi špatném stavu.

"Intenzivně běží práce na projektové dokumentaci rekonstrukce Klatovské 19," řekl primátor Martin Baxa (ODS). Podle něj půjde o kompletní rekonstrukci za desítky až stovky milionů korun. Podle informací se odhady pohybují kolem 200 milionů Kč. "Mohla by být šance získat dotaci," uvedl. V Klatovské 19 by mělo muzeum nejméně dvakrát tak velké prostory. V plánech je protiletecký kryt, na dvoře americká vojenská technika včetně tanku Sherman, kavárna i nové sídlo městské organizace Plzeň - TURISMUS.

Město chce opravit jak dům v Klatovské 19, tak KD Peklo. Peníze ale zatím na tyto stavby nemá. Památkově chráněné Peklo, které muselo být loni uzavřeno kvůli havarijnímu stavu, si vyžádá čtvrt až půl miliardy korun. O jedné z variant mají zastupitelé rozhodovat v květnu. Už koncem loňského roku dalo město do objektu 20 milionů korun na výměnu kotlů, rozvodů, radiátorů a sociálních zařízení.

Loos navrhl v Klatovské 19 byt pro továrníka Huga Semlera, jehož rodina musela utéct před nacisty. Za války tam sídlilo velitelství wehrmachtu, 6. května 1945 tam podepsali Němci s Američany kapitulaci a hned poté se v domě zastřelil velitel německé posádky v Plzni Georg von Majewski. Dům pak sloužil desetiletí vojenské správě, armáda ho předala městu až v roce 2005. Od té doby je uzavřený, ale tuto sobotu tam pořádá Plzeň - TURISMUS mimořádné komentované prohlídky.

Pattonovo muzeum bude po přestávce otevřené, dočasně opět v KD Peklo, na tradičních Slavnostech svobody od 3. do 6. května, největších oslavách konce druhé světové války v ČR. Jeho prohlídky budou podle programu slavností každý den od 09:00 do 18:00. "Vzniká tam nejen lepší zázemí pro návštěvníky a kurátory, ale především se mění výstavní prostor," uvedla Helena Mařanová z Plzeň - TURISMUS.

"Rozloha je stejná, ale nabídneme širší pohled na historii osvobození Plzně a regionu v souvislosti s vyloděním spojenců v Normandii," uvedl kurátor Ivan Rollinger. Podle něj si návštěvníci po 15 letech provozu zaslouží vidět exponáty, které muzeum získalo a které kvůli velikosti a možnostem dosavadní expozice byly dosud schované v depozitáři. "Přeci jen na otevření zbrusu nového muzea na Klatovské 19 si budeme muset ještě několik let počkat," dodal.

Napsal(a) ČTK, Michael Daněk | Foto město Plzeň
 
 

O čem píše Drbna.cz

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před rozhovorem. Na hausbót na Císařské louce v Praze totiž dorazil se slušným předstihem. Z původně plánovaných čtyřiceti minut povídání se setkání protáhlo na téměř dvojnásobek. Kromě uvolněných témat se bývalý novinář a dnes asi nejkontroverznější mluvčí v tuzemsku rozpovídal také o tom, za jakých okolností by byl ochoten kandidovat na prezidenta a proč nemůže přijít na jméno spolku Milion chvilek.

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost Nunofia celkem 5 tisíc bankovek s nominální hodnotou nula euro. Ve frontách na ně čekaly tisíce lidí. Vyprodány byly během zhruba čtyř hodin. Den po vyprodání se cena bankovek v aukcích pohybuje v řádech tisíců korun.

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.