Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Plzeň nadále vylepšuje Krašovská Aktivity centrum, opravila i sportovní halu

 
neděle, 6. října 2019, 14:31

Plzeň dál vylepšuje své Krašovská Aktivity centrum na Košutce. Za poslední tři roky do něj investovalo už téměř 50 milionů korun. Nejnověji vybudovalo například venkovní dětské hřiště se skluzavkami, terasu s posezením, nové parkoviště se vsakovací jímkou na dešťovou vodu, oplocení s vjezdovou bránou a bezbariérovým vchodem. Město také opravilo chodníky uvnitř areálu, upravilo vnitřní prostranství a 2. října slavnostně otevřelo i kompletně zrekonstruovanou sportovní halu.

„Krašovská Aktivity centrum nabízí Plzeňanům, zejména obyvatelům Košutky a Lochotína, široké možnosti volnočasového vyžití pro všechny generace. Je to moderně vybavený areál určený pro sport, tanec a umění a patří k vůbec tomu nejlepšímu, co dnes Plzeň nabízí. Zájem lidí o aktivity zde roste, během týdne se jich tu protočí i několik tisíc. Ve vylepšování areálu proto budeme pokračovat i v budoucnu,“ řekl primátor města Martin Baxa. Město získalo areál zpět do svého užívání (po předchozích pronájmech apod.) v roce 2016 a nechalo jej kompletně zrekonstruovat. Provoz byl zahájen na podzim 2017 a modernizace od té doby stále průběžně pokračuje.

„Během letošních prázdnin byla zrekonstruována i zdejší sportovní hala z roku 1987 o rozměrech 30,9x19,2 metru a plochou přes 590 metrů čtverečních. Oprava si vyžádala 5,59 milionu korun bez daně. Starou podlahu jsme nahradili novou sportovní pružnou krytinou včetně trojitého odpruženého roštu a tepelně izolační výplně. Všechny stěny mají nové obklady z březové překližky, které na štítových stranách zakrývají nosné sloupy a umožňují tak bezpečnější pohyb sportujících. Pod překližku byl umístěn nehořlavý akustický obklad s ochranou proti vlhkosti. Tribuna má nový obklad míst pro sezení, přebroušenou a natřenou podlahu a nové stupně má i schodiště. Nechali jsme udělat nové elektrické rozvody a původní osvětlení výbojkami žluté barvy bylo nahrazeno úsporným systémem LED svítidel pro sportovní haly,“ popsal úpravy David Šlouf, radní města Plzně pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem.

Výměnu vzduchu v hale zajišťuje čtveřice nových ventilátorů. Byl rozšířen vstup do haly, vyměněny vstupní dveře, vybudovány čistící zóny, nově natřeny nosné prvky (vazníky a sloupy) a celá hala byla i nově vymalována. „Do haly byl osazen nový skládací systém uchycení basketbalových košů a konstrukce pro boční koše. V podlaze jsou nová pouzdra na stojany pro volejbal a nové lajnování pro basketbal, dvě badmintonová hřiště, volejbalové hřiště, futsal, florbal, bocciu, házenou i malou kopanou. Halu využívají i oddíly bojových sportů, například aikida, které mohou využít až 200 metrů čtverečních tatami, dále tanečníci, hokejisté pro přípravu mimo led, fotbalisté, mateřské školky pro pohybové aktivity. Významnou skupinou jsou i hendikepovaní sportovci, kteří zde trénují bocciu a mají tu také své vlastní lajnování hřiště,“ uvedl Pavel Trefanec, ředitel městské organizace Obytná zóna Sylván, která Krašovská Aktivity centrum provozuje. To je vlastněno městem patrně jako jediné v České republice, všechna ostatní obdobná zařízení většinou spadají pod resort školství.

Úprav za 6,77 milionu korun se dočkalo i venkovní prostranství areálu, tzv. parter. Vzniklo nové parkoviště pro 28 aut se vsakováním dešťových vod bez nutnosti napojení do kanalizace. Byl rozšířen vjezd do areálu s možností uzavírání pojezdovými vraty a závorou v přístupové komunikaci pro zvýšení bezpečnosti dětí i dospělých při pohybu v zadní části areálu, zejména u parkourového hřiště.

Celý areál má nové moderní a úsporné venkovní osvětlení, které zvyšuje bezpečnost všech návštěvníků zejména v zimních měsících, kdy se brzy stmívá. U hlavního vchodu do objektu B byla instalována nová hydraulická plošina pro zdravotně postižené. Všechny tři budovy již tedy mají bezbariérové přístupy z přední i zadní strany, samostatný bezbariérový přístup nechybí ani ve sportovní hale. V zadní části areálu bylo vyměněno oplocení v délce cca 220 metrů.

„Současně také byly zkultivovány vstupní a relaxační plochy mezi objekty, vznikla dřevěná pobytová terasa u kavárny a prostranství mezi budovami A a B získalo nový povrch z velkoformátové dlažby. Exteriér doplnily nové lavičky, stojany na kola, informační tabule a odpadkové koše. V okolí parkoviště a relaxačních ploch byly vysázeny jehličnaté a alejové stromy a keře,“ doplnil David Šlouf.

V blízkosti venkovní dřevěné terasy kavárny byly instalovány herní prvky pro malé i větší děti v hodnotě 934 tisíc korun (bez DPH). Pískoviště a věž z přírodního, ekologicky ošetřeného dřeva se zdravotně nezávadnými doplňky jsou usazeny pod vzrostlými jehličnatými stromy. Herní prvek obsahuje menší a velkou skluzavku, čtyři vnitřní plošiny s průhledy, trubkový šplhací prvek a prvky z lezeckých stěn.

Město chce úpravami zpřístupnit areál i dalším lidem z okolí – rodičům s dětmi a těm, kteří ho nevyužívají pro pohyb a sport, ale chtějí tu jen strávit příjemné chvíle odpočinkem a posezením. Společně s chystanou revitalizací vnitrobloku Krašovská a úpravami parku Zemník jsou tak plněny požadavky územního plánu města Plzně.

„V centru trénuje a působí přes sto klubů a skupin, které si jeho prostory pronajímají a jsou brány jako partneři. Spolupracují na akcích a často využívají reklamní i organizační podporu centra. Centrum se soustředí na podporu menšinových sportů a všestranného pohybu. Provozují se v něm například bojové sporty, florbal, volejbal, badminton, nově i brazilská fotbalová škola. Dále různá cvičení, například rodičů s dětmi. Před půl rokem centrum otevřelo i nové venkovní parkourové hřiště, největší ve střední Evropě, jež je v určitou dobu přístupné i veřejnosti. V centru trénují a zkouší taneční a hudební soubory, funguje v něm i dětská skupina. Centrum nabízí i kurzy pro veřejnost a programy pro mateřské a základní školy,“ uvedla kreativní manažerka centra Ilona Křížková.

Napsal(a) Eva Barborková | Foto Martin Pecuch

Kam dál?

Legendární Faldo si zahrál v Dýšině golf s domácími talenty

pátek, 20. září 2019, 12:30

Legendární golfista Nick Faldo dnes poprvé navštívil Českou republiku v rámci svého turné po evropských hřištích, kde se hrají...

Sportmanie Plzeň skončila, účast byla rekordní

úterý, 27. srpna 2019, 13:22

V neděli 25. srpna v 16 hodin se zavřely brány Sportmanie Plzeň 2019. V areálu za OC Plaza Plzeň se během devíti dnů vystřídala...

Bártová byla třetí v EP ve sjezdu na Špičáku, Král pátý

neděle, 18. srpna 2019, 18:13

O nejlepší výsledky domácích cyklistů v závodě Evropského poháru ve sjezdu na horských kolech na Špičáku se postarali pátý...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.